GP14 Midland Areas 2018

Chase SC

Results are final as of 20:13 on April 24, 2018

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 40, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo Club HelmName CrewName HelmAgeGroup CrewAgeGroup R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Gold 14240 Burwain SC Ian Dobson Andy Tunnicliffe     1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 7.0 5.0
2nd Gold 14224 Staunton Harold SC Pete Gray Richard Pepperdone     (41.0 OCS) 4.0 1.0 2.0 4.0 6.0 58.0 17.0
3rd Gold 14199 Sheffild Viking SC/East Antrim SC Tom Gillard Andy Thompson     (13.0) 3.0 3.0 11.0 5.0 3.0 38.0 25.0
4th Gold 14185 Frensham Pond SC/Burghfield SC Nick Craig Tobytastic Lewis     (11.0) 7.0 4.0 4.0 6.0 4.0 36.0 25.0
5th Gold 13997 Greystones SC Shane McArthy Andy Davies     2.0 12.0 13.0 3.0 3.0 (41.0 BFD) 74.0 33.0
6th Gold 14121 Poole YC Andrew Clewer Sarah Collingwood     3.0 2.0 8.0 15.0 (18.0) 5.0 51.0 33.0
7th Gold 14188 Southport SC John Hayes Joel James   J 9.0 6.0 5.0 8.0 (12.0) 8.0 48.0 36.0
8th Gold 14206 Bassenthwaithe SC Andy Smith Phil Hodgkins     4.0 10.0 15.0 9.0 (16.0) 10.0 64.0 48.0
9th Gold 14146 Papercourt SC Sam Mettam Tim Saunders     6.0 5.0 (41.0 DNF) 24.0 2.0 12.0 90.0 49.0
10th Gold 14 Natwich SC Sam Watson Ben Swainson     16.0 (17.0) 11.0 12.0 7.0 7.0 70.0 53.0
11th Gold 14132 Snettisham Beach SC Fergus Barnham Andy Hunter     5.0 11.0 7.0 18.0 13.0 (41.0 DNF) 95.0 54.0
12th Gold 14110 South Staffs SC Dave Young Nic White     (17.0) 9.0 14.0 10.0 10.0 11.0 71.0 54.0
13th Gold 14021 South Staffs SC Ian Willis Keith Dutton     7.0 8.0 10.0 (23.0) 14.0 16.0 78.0 55.0
14th Gold 13938 South Staffs SC Andy Hateley Beverly Hateley     8.0 (41.0 OCS) 9.0 21.0 8.0 13.0 100.0 59.0
15th Silver 14090 Rebdoudt SC Neal Gibson Geoff Phillips     (23.0) 13.0 16.0 6.0 17.0 17.0 92.0 69.0
16th Silver 13551 Chase SC Eden Hyland Josh Hyland     10.0 (28.0) 17.0 14.0 21.0 18.0 108.0 80.0
17th Gold 14210 Chase SC Richard Instone Steve Parker     15.0 18.0 (41.0 BFD) 16.0 20.0 14.0 124.0 83.0
18th Gold 14227 Chase SC/South Staffs SC Justin Jones Chris Anderson     (41.0 OCS) 22.0 41.0 BFD 5.0 15.0 2.0 126.0 85.0
19th Gold 14177 Chase SC Peter Jacques Frank Nickless     (27.0) 14.0 18.0 13.0 27.0 15.0 114.0 87.0
20th Gold 13300 Staunton Harlod SC John Blundell Sam Jones     14.0 15.0 (41.0 DNF) 41.0 BFD 9.0 9.0 129.0 88.0
21st Silver 13851 Welsh Harp SC Edward Coyne Szymon   J 20.0 (30.0) 21.0 17.0 19.0 21.0 128.0 98.0
22nd Silver 14208 Midland SC Mark McKeever TBA     18.0 23.0 12.0 (41.0 BFD) 23.0 24.0 141.0 100.0
23rd Gold 1413 RNIYC/South Staffs Ross Kearney Ed Bradburn     (41.0 DNC) 41.0 DNC 6.0 7.0 11.0 41.0 DNC 147.0 106.0
24th Silver 13870 Welsh Harp SC Maciej Matyjaszcsuk Andy Ferrington     25.0 20.0 22.0 22.0 (26.0) 19.0 134.0 108.0
25th Gold 14135 Chase SC/South Staffs SC Paul Owen Michelle Evans     21.0 (41.0 OCS) 25.0 20.0 22.0 22.0 151.0 110.0
26th Silver 14032 Chase SC Neil Davies Alex Walton     26.0 19.0 20.0 (28.0) 28.0 26.0 147.0 119.0
27th Bronze 13326 Midland SC Chris Martin Bradley Eels/Graham McKee     19.0 21.0 24.0 (32.0) 32.0 27.0 155.0 123.0
28th Silver 14777 Chase SC Samuel Bailey Isabel Tate J   28.0 (31.0) 26.0 26.0 29.0 20.0 160.0 129.0
29th Bronze 13794 South Staffs SC Nick Brandon Lisa Carpenter     30.0 25.0 27.0 25.0 (31.0) 23.0 161.0 130.0
30th Bronze 14018 South Staffs SC David Morgan Richrd Hodgkins     22.0 26.0 29.0 (30.0) 30.0 25.0 162.0 132.0
31st Silver 13611 South Staffs SC Will Croxford David Croxford     31.0 (41.0 OCS) 19.0 19.0 24.0 41.0 DNF 175.0 134.0
32nd Silver 14051 South Staffs SC Chris Beddow Chris Cook     33.0 27.0 23.0 27.0 25.0 (41.0 DNF) 176.0 135.0
33rd Bronze 13237 Welsh Harp SC Tomasz Szakola Charlie Cotter     24.0 29.0 28.0 31.0 (33.0) 28.0 173.0 140.0
34th Gold 13751 Chase SC Rob Stringer Pete Tate     12.0 24.0 (41.0 DNF) 29.0 41.0 DNC 41.0 DNC 188.0 147.0
35th Bronze 13716 Chase SC Rob Slack Huw Hopkins   J 32.0 32.0 30.0 (34.0) 34.0 29.0 191.0 157.0
36th Bronze 14239 Chase SC Steve Turner Dave Pickering     29.0 33.0 31.0 33.0 (41.0 DNC) 41.0 DNC 208.0 167.0
37th Bronze 14163x Chase SC/South Staffs SC Callum Anderson Fin Morgan J J 34.0 34.0 32.0 35.0 35.0 (41.0 DNC) 211.0 170.0
38th Gold 14082 Shustoke SC Steve Bennet Jack Bennet     (41.0 OCS) 16.0 41.0 BFD 41.0 BFD 41.0 DNC 41.0 DNC 221.0 180.0
39th Gold 14163 Chase SC Graham Flynn Simon Potts     (41.0 DNC) 41.0 DNC 41.0 DNC 41.0 DNC 41.0 DNC 41.0 DNC 246.0 205.0
39th Gold 14026 Chase SC Stuart Green Tom Bamber   J (41.0 DNC) 41.0 DNC 41.0 DNC 41.0 DNC 41.0 DNC 41.0 DNC 246.0 205.0



Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com